Hamilelikte kabızlık neden olur ?

  İlkönce küçük bir teselli: Kabızlık, tüm hamile kadınların neredeyse yarısının sıkıntısını çektiği tipik bir gebelik sorunudur.

  Sebebi büyüyen uterusun anüs üzerinde yaptığı basınç olduğu gibi, besin maddelerinin bağırsak içinde transportunu yavaşlatan gebelik hormonları da olabilir.

  Başka bir neden daha: Sıvı dağıtılması.
  Sindirilmiş gıda suyun dokuda saklanması sebebiyle kurulaşır sertleşir. Bazı demir içerikli sıvılar, ilaç ya da haplar kabızlığı kötüleştirebilir.

  Kabızlığa karşı ne yapabilirim ?

  İlk önce  ne zaman ve ne sıklıkta tuvalete çıktığınızın hesabını tutun ve ilk baskıyı hissettiğinizde gidin. Sabahları kalkar kalkmaz ve yemeklerden yarım saat sonra tuvalete çıkmaya çalışın.Doktorunuza besin takviyesi için vitamin alımının ya da alınıyorsa değiştirmenin işe yarayıp yaramayacağını sorun ve onların taysiyesi dışında kesinlikle ishal edici ilaç kullanmayın. Besin ve sıvı alımınıza dikakt edin ve hareket etmeye çalışın.

  Buğday ekmeği, müsli, taze meyve ve sebze tüketin.

  Bol sıvı için.

  Kabızlık tehlikeli midir ?

  Kabızlık çoğu kadın için rahatsız edici ama ciddi bir sorun olmayan bir durumdur. Ama çok sancılı oluyorsa doktorunuza danışın. Kabızlık bazen hemoroide sebep olur ancak kaşıntı ve baskı durumunda kremler yardımcı olabilir.