Hamilelikte doğru beslenmek için az ya da hiç yememeniz gereken besinler vardır.

  Bebeğinizin zarar görme riskinden dolayı, hamileliğiniz süresince maalesef bazı yiyeceklerden az yemek ya da tadından tamamen vazgeçmek zorundasınız. En önemlilerini sizin için yazdık.

  Peynir ve süt ürünleri

  Küflü peynir, ya da pastörize edilmemiş sütten elde edilmiş peynirleri yemeyiniz. Bunlar gıda zehirlenmesine sebep olabilecek listeria bakterilerinin oluşumuna müsaittir.

  Yumurta

  Çiğ ya da az pişmiş yumurta tüketmeyiniz. Bunlar salmonella denilen zehirlenmeye sebep olabilecek mikroplar içerebileceği için, yumurtanızı iyice sertleşinceye kadar tam kaynatın. Ayrıca bu nedenle dışarıda ya da arkadaşlarınızda yemek yerseniz, tiramisu, mayonez vb. pişme işleminden geçmeyen gıdalara karşı, yumurta içerme olasılıklarından dolayı dikkatli olun.

  Et ürünleri

  Karaciğerden, hamilelik sırasında kaçınmalısınız. Diğer kümes hayvanı etlerinden, içinden kana benzeyen pempe renkli sıvı gelmeyecek derecede iyi pişmişse, tüketmenizde sakınca yoktur.Dışı pişmiş gibi görünse de, içinin çiğ olma ihtimaline karşı, ızgara etleri tehlikeli olabilir.

  Balık

  Yağlı balıkların sizin ve bebeğiniz için birçok yararlı maddeler içermesine karşın, onların da gittikçe artan çevre kirliliğinden nasibini aldığını unutmamak gerekir.

  Çevre kirliliğinden daha az zarar görmeleri sebebiyle ton balığı, levrek gibi tuzlu suda yaşayan balıklar, nehirlerde yaşayan tatlı su balıklarına göre daha çok tercih edilmelidir.

  Doğası gereği vücutlarında civa gibi maddelerden yüksek oranda bulunma itimali olan kılıçbalığı, köpekbalığı gibi yırtıcı balıklardan yemeyiniz.

  Suşi gibi çiğ yenilen her türden balıktan uzak durun.

  İçecekler

  Günde 200 ml. den fazla kahve içmeyin. Bu yaklaşık 2 fincan demektir. Fazla kafein düşük yapmanıza ya da bebeğinizin aşırı kilosuz doğmasına neden olabilir.

  Uzmanlar alkollü içeceklerden ise tamamiyle uzak durmanız gerekiyor.

  Kaynak:

  http://www.babycenter.de/a36788/auf-welche-lebensmittel-sollte-ich-w%C3%A4hrend-der-schwangerschaft-besser-verzichten