Karın yağları nasıl eritilir ?

  Göbek ve karın bölgesi yağları neden oluşur ve eritmenin yolu nedir ?

  Kilo vermenin sırrı nerede ?

  Son zamanlarda kadın erkek herkesin cevabını aradığı soru bu. Bazıları bunu gerçekten başarıyor. Bazıları ise ne yesem yarıyor diyerek yaptığı diyetten vazgeçmekte. Aslında çok ta haksız sayılmazlar. Mesele, vücudun biyolojik çalışma yapısı hakkındaki şu küçük ayrıntıyı bilmek.

  Şöyle ki:

  Nasıl ki arabayı aniden hareket ettirirmek için gaz verip benzini harekete dönüştürdüğümüz gibi, elinizi kaldırmak için o an gerekli olan enerjiyi de vücudunuz bir yapı maddesini kullanarak elde eder. Bu maddeler sırasıyla

  1) Karbonhidrat

  2) Yağ

  3) Proteinlerdir

  Vucudumuz enerjiye ihtiyaç duyduğunda İLK SIRADA karbonhidratlara yönelir ve onları yakmaya başlar çünki en kolay ve hızlı enerjiye dönüşenler onlardır. Belli bir süre sonra hala hareket ediyor enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız, mesela yürüyor ya da fitness yapıyorsanız, vücut her maddeden bedende eşit oranda bulundurma prensibi gereği karbonhidratları hepten bitirip tüketmemek için yağlara geçer.

  Belli oranda yağ yaktıktan sonra enerji gerektiren hareketleriniz devam etmekte ise bu sefer proteinlere geçer. Bu noktadan sonra iş tehlike arz eder. Eğer vucudunuzu proteinli besinlerle beslemezseniz, kaslarınız zarar görmeye başlar çünki kasları ayakta tutan şey proteinlerdir.

  Şimdi DİKAAAAT :

  Yani vüdunuza karbonhidratı az alırsanız, vücudunuz dengeli madde harcama prensibince, enerji için az biraz karbonhidrat sonra kısa süre yağlara geçer.

  Demek ki az karbonhidrat yiyiyoruz. Kasları güçlendirmek için de bol protein alıyoruz.

  Yani:

  1)Ekmek, makrana, pilav vb karbonhidrat kaynaklarından tüketimi azaltın.

  2) Yağlı şeyler mümkünse HİÇ yemiyoruz

  3) Et, balık vb. protein kaynaklarından bolca tüketiyoruz.

  Kilo vermek için yürüyüş spor vb yapıyorsanız şunu da unutmayın: Az da olsa vücut her zaman ilk önce karbonhidrat ile başlar sonra yağa geçer. Yani vücudun yağa geçmeye karar verene kadar mutlaka bir süre lazımdır. Bu yüzden 5 -10 dakika gibi kısa sürelerde önce karbonhidrat yakılacağı için, hemen yağ yakmaya başlamaz vücudunuz. Uzmanlar bunun için gerekli süreyi 25-30 dakika olarak öngörüyorlar.

  Ama günün geri kalan kısmında da uyumak, temizlik yapmak gibi hareketler esnasında da enerji ihtiyacı olacağı için, az karbonhidrat yemenin faydalarını hemen görmeye başlayacaksınız.